Epidemiologické aktuality ze světa

Epidemiologické aktuality ze světa

Jak dlouho přežije koronavirus na různém povrchu?

24.03.2020

Jak dlouho přežije koronavirus na různém povrchu?

Jak dlouho vydrží nový koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 na různých površích? Přinášíme vám tabulku s uvedenými povrchy a dobou přežití koronaviru při pokojové teplotě 20°C.

Materiál Doba přežití koronaviru při 20°C
Plast 5 dní
Dřevo 4 dny
Sklo 2-3 dny
Kov 2-3 dny
Polypropylen 16 hodin
Ocel 13 hodin
Hliník 2-8 hodin
Latex Méně než 8 hodin

Jedním ze způsobu šíření viru je přenos z povrchů prostřednictvím rukou. Nejde o to, že by se infekce dostala do lidského organismu přímo rukama, naše pokožka díky vrstvě zrohovatělé kůže vir „nepropustí“. Problém však nastává, pokud se touto rukou dotkneme úst či očí. Je tedy potřeba klást důraz na pečlivé mytí rukou, nejlépší je používat desinfekci.

Jak správně používat rukavice čtěte zde.

Desinfekce telefonu

Podle studií jsou mobily pořádnou sbírkou bakterií, jsou sedmkrát špinavější než záchodová prkénka. Kromě pečlivého mytí rukou by tedy lidé měli klást důraz i na pečlivé umytí a dezinfekci svého smartphonu. Výzkumy totiž také ukázaly, že každý člověk se dotkne svého telefonu přibližně 600x za den.

Desinfekce nákupních košíků

Vláda rovněž doporučila provozovatelům prodejen, aby v obchodech, zejména kliky, madla či dveře pravidelně preventivně desinfikovali, nejlépe každou hodinu. Zejména doporučila tato opatření provádět před 8. hodinou, kdy začíná doba nakupování pro seniory